Blog

Něco navíc

15.03.2011 22:49

V životě často funguje, když něco od někoho chci, musím mu něco dát. Podobně to funguje i s naším tělem. Chceme, aby podávalo při tenise dobré výkony. Aby běhalo, odehrávalo přesné a tvrdé míče, a to lépe a déle než soupeř. Ale co mu za to dáváme?

Ruku na srdce, kdo z Vás může odpovědět alespoň dvakrát na níže sepsané věci, TO DĚLÁM. A je dvakrát D?

ROZCVIČKA

    Tady asi hodně z Vás oprávněně řekne - TO DĚLÁM. Děláte to ale správně? Správná cvičení a správně dlouho? Tělo na svou aktivaci potřebuje asi dvacet minut, nebudeme zde rozebírat proč. Pokud těchto dvacet minut absolvujete před tréninkem, můžeme lépe využít tréninkovou jednotku.

VYKLUSÁNÍ

    Pár jedinců se přihlásí i zde. Vyklusáním po tréninku jednak vyplavíte kyselinu mléčnou z pracujících svalů a ty Vás další den nebudou tolik bolet, ale také přejdete s tělem do režimu odpočinku.

STREČINK

    Tady už to bude horší a výsledky testů nám to dokazují. Je to nutná součást, a to z hlediska podávání lepších výkonů, regenerace svalů, ale také prevence před zraněním.

SAMOSTATNÁ KONDICE

    Samostatnost je pro tenistu zásadní a u většiny mladých výrazně chybí. A pokud uděláme něco víc než náš soupeř, tak ho pravděpodobně brzy porazíme.

REHABILITACE

    Prevence zranění mnohým připadá v mládí zbytečná a rehabilitaci nepřikládají žádný význam. Velice mne zklamalo to, že v letošní zimní sezóně se našlo jen minimum z Vás, kteří byli ve whirlpoolu. Peníze, které jsme do toho investovali nebyly vysoké, ale byly zbytečně vynaložené. Peníze na léčení zranění budou vyšší a také zbytečně vynaložené.

HYGIENA

    Věřím, že většina našich tréninků je alespoň minimálně náročných. Sprcha po tréninku, má jednak regenerační účinek, ale hlavně z hygienického hlediska je vysoce žádoucí. V zimním období je to i ze zdravotního hlediska přínosnější. Překvapuje mne, jak málo z Vás se po tréninku sprchuje. A kolik z Vás se bez sprchy převlékne do civilního oblečení a jde spokojeně domů. A rád bych věřil tomu, že v tom nejdete další den do školy.

ZKUSTE SE NAD TÍM TROŠKU ZAMYSLET A ALESPOŇ JEDEN BOD PŘIDAT K TĚM VAŠIM.

DĚKUJI

Co si vezmu s sebou na zápas..

06.06.2009 22:24

Řekněme, že jsem profík a jdu na zápas. Co bych si měl asi vzít s sebou do bagu, kromě formy a odvahy :-)

 • Určitě bych měl  mít nově vypletenou raketu, počet záleží asi na věku, čím starší, tím více raket. Jednu raketu v bagu bych měl mít tvrději vypletenou, pro případ létajících míčů (v horku) a jednu mekčí pro případ málo létajících (např. v dešti)
 • Na raketě by měl být nový nebo alespoň ucházející grip. Další omotávky v zásobě společně s výpletem pro případ nutného vypletení
 • Vibrastopy, pokud používám
 • Ručník
 • Náhradní tričko, vestu v případě chladného počasí, potítko, šátek, čepici (vyberte si, co vám vyhovuje), šortky (sukni), spodní prádlo a ponožky
 • Druhé tenisky s jiným vzorem (jedny s jemným a druhé s hrubým - nikdy nevíte, jaké budou na turnaji kurty)
 • Pití - vodu a isotonický hypotonický nápoj  např. Unisport od Nutrendu (určitě ne džus, kolu, limonádu nebo minerálku)
 • Banán, müsli tyčinku, energetický gel nebo Turbosnack, Anticramp - proti křečím
 • Tape pásku - na otlaky
 • Fixu na struny
 • Kapky do očí
 • Prášky na teplotu, na alergii - pokud ji mám, mast na bolavé svaly nebo Prontoflex...
 • Papírové kapesníky

A to už tam určitě všichni máte švihadlo a expander.

Jěště klika, že ty bagy dělají tak velké...

PD

TUDY CESTA NEVEDE

15.05.2009 23:20

Zamyslím se nad velmi často kladenou otázkou: Je důležité vyhrávat turnaje už od žákovských kategorií?

Většina rodičů bohužel odpoví ANO. A podřídí žebříčkovému postavení budoucnost svého dítěte. Není výjimkou, že mladší žáci ve dvou kategoriích odehrají přes 30 turnajů, to znamená kolem 80-ti zápasů ve dvouhře, ale hlavně jsou to skoro dva turnaje za týden během letní sezóny. Pokud k tomu přidáme cestování a nutný odpočinek, znamená to, že na trénink zbývají dva dny v týdnu. To je na zvládnutí všech koordinačních a kondičních dovedností potřebných pro tenis celkem málo. A tato zanedbaná část přípravy v mládí vede k tomu, že hodně mladých "hvězd" velice brzy zhasne.

Ve škole chceme také dosáhnout, v lepším případě, vysokoškolského titulu. Než se k němu ovšem dostaneme, tak to nějakou dobu trvá. Musíme se nejdříve naučit jednoduché, ale nezbytné věci, abychom potom zvládali ty složité. Stejné je to i v tenise. Trvá to až 15 let, než se dostaneme na svůj herní vrchol. A chce to také systematickou a postupnou přípravu. Kdo z nás si vzpomene, jaké měl vysvědčení v páté třídě?

PD

První zpráva

22.01.2009 13:38

Dnes byl spuštěn náš nový blog. Prosím sledujte jej, budeme se snažit přinášet vždy aktuální informace. Číst zprávy tohoto blogu je možné i přes RSS kanál.

Záznamy: 1 - 4 ze 4